خانه > علمی > وسایل چشم پزشكی:پریمتر

وسایل چشم پزشكی:پریمتر

*در این پست به معرفی یک ابزار چشم پزشكی یعنی پریمترمی پردازیم.
(در پایان این پست فایلdoc همراه با تصاویر برای دانلود قرار داده شده است)

پریمتر

پریمتری برای  تعیین میدان بینایی هر چشم و نیز بررسی وسعت ضایعات موجود روی شبکیه چشم مورد استفاده قرار می گیرد.
یکی از آزمایشات مهم در بینایی سنجی پریمتری است كه توسط دستگاهی بنام پریمتر(perimeter) انجام می شود.
تعریف:
-میدان بینایی(Vision field): قسمتی از فضای جلوی صورت که اگر چشم ثابت و بی حرکت نقطه مقابل خود را نگاه کند، فرد قادر به رویت آن فضاست. میدان بینایی هر چشم باید به صورت جداگانه تعیین شود یعنی جلوی یک چشم را ببندیم و میدان چشم دیگر تعیین شود. با توجه به وضعیت آناتومیک صورت، میدان بینایی در راستاهای مختلف به یک میزان محدود نمی شود. گستردگی میدان سمت شقیقه بیشترین و سمت تیغه بینی بینایی کمترین مقدار است.

پریمتر(perimeter)
(پریمتر)

-بررسی وسعت ضایعات موجود روی شبکیه چشم: گاهی ممكن است در اثر جراحات و وارد شدن ضربه ناگهانی بر سر و چشم، بخشی از شبکیه از سطح پشتی جدا شود و منجر به ایجاد جداشدگی شبکیه گردد. همچنین در بیماران دیابتی و بیماران با فشار خون بالا، ممکن است عروق شبکیه خونریزی کرده و دید آنها مختل شود و با استفاده از این دستگاه می توان ضایعات را مشخص کرد گاه نیز این عارضه مربوط به افزایش سن است.

كره ی چشم-eyeball
(ساختمان چشم)

ساختار دستگاه:
اجزای دستگاه شامل یک نیمکره است که مقابل صورت بیمار قرار می گیرد و جسمی را روی نیمکره جابجا کرده، دید مریض را بررسی می کنیم. بی حرکت بودن صورت و جابجا نشدن نقطه دید بیمار شرط اول صحت نتایج است. یک تلسکوپ نیز پشت نیمکره نصب شده است که از داخل آن چشم بیمار را کنترل می کنند. از یک لکه نورانی به عنوان جسم استفاده می شود که شدت لکه، اندازه و رنگ آن قابل تغییر است. البته عیوب انکساری چشم را باید با لنز یا عدسی قبل از معاینه برطرف کنیم اطلاعات بدست آمده را روی برگه ای منتقل می کنند که به آن برگه پریمتری می گویند و در واقع تصویر نیمکره روی یک صفحه دوبعدی است. میدان بینایی برای رنگهای مختلف متفاوت است در بین رنگها، سفید گسترده ترین و سبز محدودترین میدان بینایی را برای چشم فراهم می کند.

پریمتر-perimeter
(پریمتر)

نحوه استفاده:
لکه نوری توسط پروژکتور دستگاه تولید می شود مشخصات لکه نورانی توسط اهرمهایی در پشت سیستم تعیین می شود که به ترتیب از بالا به پایین، اولی و دومی شدت روشنایی و سومی رنگ آنرا و چهارمی سطح آنرا تغییر می دهد که 1 تا 64 میلی متر مربع تغییر می کند. ابتدا در شرایطی که فریم دستگاه باز می شود کاغذ را در موقعیت درست قرار می دهیم، برای اطمینان شاخص را روی عدد 70 قرار داده و بعد قفل شاخص را می زنیم. اگر قفل شد کاغذ در موقعیت درست قرار گرفته است در این شرایط ویژگی دیگر دستگاه آن است که لکه نورانی دستگاه دقیقاً در امتداد فتوسل آن است. فتوسل انرژی نورانی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. انرژی الکتریکی به یک گالوانومتر منتقل می شود و عقربه لوکس میتر را منحرف می کند. حال مریض می نشیند بعد از ثابت کردن سر بیمار یک چشم او را می بندیم در این حالت (حالت اول) اهرمها را روی حالت 1 می گذاریم یعنی سه کلید را روی حالت 1 و کلید چهار را روی حالتی که لکه کوچکترین اندازه را داشته باشد می گذاریم.
صحبت کردن مریض باعث حرکت سر مریض می گردد لکه نورانی را در امتداد شعاعهای کاغذ پریمتری از محیط به مرکز بطور یکنواخت حرکت می دهیم بیمار دیدن لکه نورانی را به کمک بوق اطلاع می دهد. روی هر شعاع اولین علامت بوق نشانه دیدن و دومین بوق نشانه ندیدن و سومین بوق نشانه دیدن مجدد است. با جابجایی لکه نورانی از مریض سوال می شود که آیا لکه را می بیند و یا خیر. در این صورت مکان لکه را روی کاغذ مشخص می کنیم.

پریمتر-perimeter

برای رفتن به شعاع بعدی با زدن Shutter جلوی نور را گرفته و پس از انتقال شاخص به ابتدای شعاع بعدی شاتر را مجدداً باز می کنیم و این عمل را تا کامل شدن میدان بینایی در امتداد تمام شعاعها تکرار می نمائیم.

می توانید این پست را به صورت فایل DOC از اینجا  دانلود نمایید.

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: