خانه > علمی > ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»رياست دوره اي در اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»رياست دوره اي در اتحاديه اروپايي

رياست شوراي وزيران بر عهده كشوري است كه رياست دوره اي اتحاديه اروپا را به عهده دارد كه هر شش ماه(اول ژانويه تا آخر ژوئن و اول ژوئيه تا آخر دسامبر) به صورت دوره اي تغيير مي بايد. وزير خارجه ي رياست دوره اي، رياست شوراي وزيران را بر عهده دارد. برگزاري نشستهاي شورا در سطح پايين تر از وزير نيز امكان پذير است. در پروسه تحول اتحاديه، نقش رياست دوره اي به طور فزاينده اي ارتقا يافته و مسئوليتهاي كلي رئيس دوره اي شورا، عميق تر و گسترده تر گرديده است به گونه اي كه رياست دوره اي از طرف شوراي وزيران از يك طرف و در صلاحيت رئيس تروئيكاي اتحاديه در برخي موارد تصميم گيري شده بايد:

–        همه نشستها را هماهنگ و رياست نمايد.

–        موجبات توافق كلي بين اعضا را فراهم و راه حلهاي عملي مشكلات را براي شوراي وزيران تهيه كند.

–        تصميمات و برنامه هاي مصوب را پيگيري و به دنبال قوام و دوام بخشيدن به تصميم گيريها باشد.

رياست اتحاديه هر شش ماه به صورت چرخشي بر عهده ي يك كشور عضو اتحاديه است و از اهميت روز افزوني در پيشبرد اهداف اتحاديه برخوردار است. اين اهميت به دليل مسئوليتهاي تدريجي اعطا شده به رياست از يك طرف و گسترش زمينه هاي صلاحيت اتحاديه از طرف ديگر است. يادآوري مي شود مسئوليت اصلي رياست اتحاديه ارائه جدول كاري اتحاديه، سازماندهي برنامه هاي كاري، هماهنگي ديدگاهاي اعضاء، ارائه ي مواضع اتحاديه و رياست جلسات متعدد اتحاديه و همچنين نمايندگي اتحاديه در اجلاسها و نشستها با كشورهاي ثالث به عنوان رئيس تروئيكاست.

كشوري كه رياست را به عهده دارد مي تواند برنامه ها و ابتكاراتي را در دوره رياست خود پيشنهاد كند، خواستار داوري در خصوص مسائل مبتلا به اتحاديه و كشورهاي عضو آن شود، برنامه هاي تماس بين نهادهاي مختلف اتحاديه را تسهيل كند و اتحاديه را در سطح روابط خارجي و در سطح بين المللي معرفي و نمايندگي نمايد. رياست همچنين وظيفه برنامه ريزي كارهاي شوراي اتحاديه را به عهده دارد و در اين راستا از يك نفوذ قابل توجه در روند تصميم گيريها برخوردار است. در اين ميان رياست با دبيرخانه شوراي اتحاديه همكاري نزديكي دارد.

بخش عمده اي از كارهاي رياست دوره اي اتحاديه از طريق همكاري بين وزراي ذي ربط كشورهاي عضو در چهارچوب شوراي امور عمومي و كميته نمايندگان دائمي(كورپر) كشورهاي عضو نزد اتحاديه، صورت مي گيرد. در اين راستا به آماده سازي جلسات آتي اتحاديه و گسترش سياستهايي كه قرار است در طول شش ماهه رياست به نتيجه برسد، توجه بسياري مي شود.

بر اين اساس رياست اتحاديه يك جدول كاري و يك برنامه حاوي اولويتهاي رياست خود را تعيين مي كند. اين جدول كاري و برنامه هاي مورد نظر رياست از قبل و از طريق همكاري ذبين رياست و كميسيون اروپا بحث و بررسي شده، سپس در اختيار نمايندگان پارلمان اروپا قرار مي گيرد. در پايان دوره شش ماهه، رياست بيلان كاري خود را مجدداً به پارلمان اروپا ارئه مي دهد.

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»قانونگذاري در اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»رياست دوره اي در اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»شوراي اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»قانونگذاري در اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»رياست دوره اي در اتحاديه اروپايي

ساختار شوراي اتحاديه اروپايي»شوراي اتحاديه اروپايي

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: